W zależności od kanału social mediowego długość ma znaczenie.
Zacznijmy od Facebooka, gdzie 85% video jest odtwarzanych bez dźwięku. Skoro tak jest, warto od razu zadbać, by nasze materiały były wzbogacone o napisy.
Mimo, że Facebook zmienił ustawienia emisji video i na telefonach zostanie ono odtwarzane automatycznie z dźwiękiem, to i tak Mark Zuckerberg dał nam furtkę i pozwolił na emisję video bez dźwięku, gdy telefon jest wyciszony.
Analizując top 10 amerykańskich wydawców i ich filmy, średnio długość video wypadła na 90 -120 sekund.
Hubspot pokusił się o większą analizę i zobaczył, jak to wygląda w przypadku innych kanałów social mediowych.
Wracając do Facebooka wyszło im 60 sekund, dosyć podobnie jak w poprzedniej analizie.
Wynika to z faktu przewijania video na wallu i taki czas jest optymalny,by się materiałem nie znudzić.
Całkiem inaczej wypada przy tym Youtube, gdzie bardziej świadomie szukamy materiałów i wybieramy, jakiego rodzaju treści chcemy oglądać.
W przypadku Youtube optymalny czas to 2 minuty, choć prawdę mówiąc wszystko zależy od tematu i rodzaju materiału.
Sam w swoim filmach, porównując średni czas oglądania, widzę, że video na Youtube jest oglądane z większą uwagą, niż na Facebooku.
To podkreśla fakt, że warto być na tych dwóch kanałach.
Instagram może spowodować totalne przyspieszenie bicia serca każdemu montażyście i scenarzyście filmowemu. Tam wskaźnik długości spadł do max 30 sekund, choć średnia dla najlepiej oglądanych filmów wyniosła 26 sekund.
Wynika to z tego, że Instagram to kanał oparty na foto. Mózg szybciej przyswaja foto, niż tekst, zatem szybciej scrolujemy i będąc na takim kanale trzeba dostosować swój przekaz do przyzwyczajeń odbiorców.
Podobnie się ma to z Twitterem, który z natury dał ograniczenie do 140 znaków. Tutaj analizując #videooftheday wyszło, że 45 sekund to idealny wskaźnik dla filmu publikowanego na tym kanale.
To są oczywiście statystyki, które w zależności od contentu jaki zrobicie, timingu publikacji oraz dotarcia do określonej grupy docelowej mogą wyglądać znacznie inaczej.
Dlatego, jak przy wielu takich analizach, zachęcam Was do testowania własnych rozwiązań.
Powodzenia.
#źródło foto Pixabay