Nawet najstarsi reklamowi killerzy, czasem muszą sobie przypomnieć podstawy, dla początkujących, jest to materiał dla niego obowiązkowy, który pozwoli Ci poukładać sobie działania, dzięki którym zrealizujesz skuteczną reklamę.
Siedzę w reklamie ponad 10 lat i moim zdaniem wiele kampanii wywala się dlatego, że jeden lub kilka elementów nie jest dopilnowanych lub są one odpuszczane na ostatnim etapie.
Tych elementów nie jest wiele ale są niezwykle ważne gdyż tworzą spójność całego przekazu reklamowego i pozwalają nam zaplanować i zapanować naszymi działaniami.
Zapraszam do oglądania.
Najważniejszy w moim przekonaniu jest: Cel kampanii reklamowej.
Wiele managerów od razu mówi „przecież to wiadomo, ma się sprzedać więcej, od tego jest reklama”. Docelowo reklama powinna nam zwiększyć sprzedaż ale, jak to z celami są różne drogi prowadzące do sukcesu.
Część reklam może być prosprzedażowa i zadziała od razu inne mają na celu długofalowe budowanie związku z marką i przyniesienie zysków dłuższej perspektywie czasu.
Reklama może mieć różne cele
– przypominający o istnieniu firmy, umacniający jej pozycje na rynku,
– prosprzedażowy, utrzymanie lub zwiększenie sprzedaży, etc.
– zdobywający nowych klientów, poszerzający grupy odbiorców,
– rebrending produktu,
– informujący
Cel, jaki sobie jest bardzo ważny bo on często determinuje nasze dalsze działania i oczywiście docelowo powinny one zwiększyć lub utrzymać poziom sprzedaży ale nie wszystko na raz, nie w jednym przekazie reklamowym.
Grupa docelowa, tylko nie mów że wszyscy.
To jedna z najczęstszych odpowiedzi, jaką słyszę, ewentualnie jest ona zawężana wszyscy z danej lokalizacji.
Czy można tak uprościć?
Weźmy na przykład piekarnie, wydaje się że chleb jedzą wszyscy i można emitować taką reklamę tylko do osób z danego miasta.
Piekarnia – piekarni nie równa, są takie, które mają wiele rodzajów chleba w tym bez glutenowy, bez drożdżowy inne są od razu cukiernią a jeszcze inne posiadają kanapki gotowe do spożycia.
Jak widzisz masz już kilka produktów, które możesz reklamować do różnych grup docelowych.
Kanapki dla ludzi pracujących chcących rano śniadanie kupić do pracy lub do rodziców dzień wcześniej by zaoszczędzili sobie 30 minut snu i zamiast robić śniadanie dla dzieci do szkoły, niech kupią gotowce.
Chleb razowy czy bez glutenowy też ma swoich amatorów etc.
Nawet woda nie jest produktem jednakowym dla wszystkich, jedni piją gazowaną inni lekko a są nawet tacy co bez gazu ale tylko z magnezem lub niskosodową itd.
Miejsce emisji, sposób emisji – gdzie to ma latać?
Gdy znasz grupę docelową i wiesz co chcesz reklamować zastanów się nad kanałem komunikacji, gdzie Ci twoi odbiorcy są z jakich mediów korzystają, dzięki jakim kanałom dotrzesz do nich najskuteczniej.
Niezależnie czy będziesz emitować reklamę w prasie, internecie, radiu ulotkach.
Zastanów się dobrze czy dany kanał jest dobry dla twej grupy odbiorców, sprawdzaj dane o
– słuchalności radia, oglądalność telewizji,
– sprzedaży w prasie, tak sprzedaż ważniejsza od nakładu,
– profilu użytkownika danego portalu,
– możliwościach targetowania reklamy internetowej – czy złapie ona twego użytkownika,
– ulotki też można targetować i rozdawać je w miejscach gdzie twoja grupa docelowa jest.
To nie wszystkie kanały i sposoby dotarcia do grupy docelowej i nie musisz być wszędzie od razu.
Testuj sprawdzaj, dzięki temu wybierzesz najskuteczniejsze medium (samych kanałów social mediowych masz przynajmniej kilka do wyboru Facebook, Snapchat, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube, etc)
Mów po ludzku, mów językiem korzyści – Przekaz reklamowy.
Nikt nie kupuje leków by je mieć tylko po to by się wyleczyć.
Także z zastosowania tego produktu płynie korzyść i tak przemawiając konsument wie co z tego ma. Nawet kupując odzież możesz powiedzieć, że będzie Ci ciepło lub zrobisz lans na dzielni.
Pamiętaj by dostosować swój przekaz, do celu, grupy docelowej i kanału dystrybucji treści bo to nie jest tak że to co na ulotce jest może być:
– w internecie jako baner lub artykuł sponsorowany,
– zrobi się z tego video i animacje,
– wstawi do prasy,
– przeczyta w radiu…
Przekaz reklamowy powinien być m.in.
– zwięzły,
– zrozumiały,
– interesujący,
– dopasowany do grupy docelowej i kanału dystrybucji,
– zapamiętywalny, sugestywny etc.
Jedna rzecz, która mnie najczęściej irytuje w reklamach konkursowych, rabatowych to promocje z których wstyd skorzystać w styli rabat 10 % na pączka (obniżka o 10 groszy).
Daj taki rabat z jakiego sam byś chciał skorzystać, który faktycznie będzie promocją dla twoich stałych lub nowych klientów, a nie tylko hasłem promocją bo każdy tak wpisuje w reklamie.
Kreacja reklamowa – to nie jest miejsce na oszczędności.
To nie jest tak, że każdy może zrobić kreację reklamową i będzie ona dobra.
Warto zlecić ją profesjonalistom i nie oszczędzajmy na tym etapie bo to ona będzie spinać to co do tej pory zrobiliśmy.
O ile produkcja graficzna jest tańsza od video to najczęstszym problemem, jaki obserwuje jest tzw. Recykling treści, formatu.
Nie można dać tej samej reklamy w prasie, zamieści plakatu w necie albo zrobić z niego banneru reklamowego i jeszcze wstawić jako post na kanałach social mediowych.
Każdy kanał dystrybucji konsumuje się inaczej, prasę inaczej czytamy niż artykuły w internecie no i wiąże się z odpowiednią grupą docelową.
Internet ma taką przewagę, że dobrze zrobiony artykuł zostanie z tobą na dłużej i ma szansę się wypozycjonować więc warto o tym także pamiętać.
Tak samo z video skoro już je robimy zastanówmy się bo nie zawsze ten sam format będzie pasował do stories na Instagramie jak i do reklamy na youtube.
Tworząc reklamę warto trzymać się chociażby modelu AIDA
- Attention – uwaga
- Interest – zainteresowanie
- D- Desire – pożądanie
- Action – reakcja.
Trzymając się tych wytycznych możecie sprawdzać sami czy przygotowane Wasze kreacje reklamowe spełniają choćby 3 z powyższych warunków.
Budżet – dlaczego tak drogo.
Stałe stwierdzenie, ale to Ty zdecyduj co dla ciebie jest za drogo.
Większość z rzeczy możesz robić sam:
– możesz ogarnąć systemy reklamowe facebooka, googla, programattica inne.
– możesz sam zrobić kreacje graficzną, napisać tekst, zrobić film.
Tylko odpowiedz sobie na pytanie czy masz na to czas i umiejętności, bo wiedza jaki soft, sprzęt do wykonania tych rzeczy też kosztuje i wpływa na cenę.
To ile na ta reklamę ? 100 – 1000 – 10 000 ?
Odpowiedz sobie najpierw, jak liczna jest twoja grupa docelowa, czy chcesz dotrzeć do wszystkich.
Sprawdź koszt dotarcia do danego użytkownika i jeżeli chcesz porównywać różne oferty to jest jeden z wyznaczników.
Oczywiście idealnie by było sprawdzić ile dzięki konkretnej reklamie zarobisz, na konkretnym dotarciu do użytkownika, jaki jest ROI z danego kanały reklamowego ale nie zawsze jest to możliwe.
No to start – i czekamy na kasę.
Landing page – tak w skrócie można by to określić ale to nie wszystko.
Chodzi o to by być przygotowany na efekt, najlepiej na sukces:
– mieć odpowiednie stany magazynowe,
– zadbać o to reklama na internetowa kierowała na odpowiedni landing page, w którym będzie rozwinięcie tematu z reklamy,
– zadbać o analitykę,
– wpiąć kody remarketingowe,
– wprowadzić automatyzację marketingu,
– przygotować personel na to by wiedzieli, że taka akcja jest i nie dowiadywali się o niech od klientów,
Po ósme sprawdzaj w trakcie kampanii, optymalizuj.
Tylko sprawdzanie w trakcie kampanii, analizowanie ruchu na stronie, w sklepie, telefonów do firmy, sprawdzanie czy faktycznie dana reklama pojawiła się w radiu, prasie – internecie, pozwoli Ci zrozumieć na jakim jesteś etapie.
To jednej z częstszych błędów z jakimi się spotykam, brak analizy lub analiza tylko po zakończonej kampanii, tylko że wówczas już za późno na jej optymalizację.
Dobre zrozumienie i przeanalizowanie kampanii reklamowej pozwoli Ci zrozumieć co poszło super, co wyszło nie tak, z jakich kanałów więcej nie korzystać a może zmienić przekaz lub grupę docelową a którą wzmocnić bo dobrą ma konwersje etc.
Tylko monitorując kampanie wyciągając wniosku jesteś wstanie zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć efektywność swoich działań.
Mam nadzieje, że materiał Wam się spodobał, z góry dziękuje za konstruktywną krytykę.